Pn. Lie 19th, 2024

Rektoskopija yra medicininė procedūra, skirta tiesiosios žarnos ir apatinės storosios žarnos dalies apžiūrai. Ši procedūra yra svarbi diagnostinė priemonė, padedanti nustatyti įvairias žarnyno ligas ir būkles, tokias kaip polipai, navikai, uždegimai ar kitos patologijos. Rektoskopija yra vienas iš endoskopinių tyrimų, kuris dažnai atliekamas siekiant tiksliau nustatyti diagnozę ir parinkti tinkamą gydymą.

Kaip atliekama rektoskopija

Prieš atliekant rektoskopiją, pacientas turi tinkamai pasiruošti. Paprastai rekomenduojama:

 • Dieta: Dieną prieš tyrimą rekomenduojama laikytis lengvos, be skaidulų dietos. Tai gali apimti skaidulų neturintį maistą, tokį kaip balta duona, balti ryžiai, kiaušiniai, žuvis ir vištiena.
 • Valymo priemonės: Dažnai naudojamos klizmos arba vidurius laisvinantys vaistai, kad žarnynas būtų visiškai išvalytas ir tyrimas būtų kuo tiksliausias.
 • Instrukcijos: Gydytojas pateiks tikslias instrukcijas, kaip pasiruošti, įskaitant kokius vaistus galima vartoti, o kuriuos reikėtų laikinai nutraukti.

Procedūros eiga

Rektoskopija atliekama naudojant specialų prietaisą – rektoskopą. Tai ilgas, plonas, standus vamzdelis su šviesos šaltiniu ir kamera, leidžiantis gydytojui matyti tiesiosios žarnos ir apatinės storosios žarnos vidų.

 1. Paciento padėtis: Pacientas paprastai guli ant šono arba klūpi ant kelių, sulenkęs nugarą.
 2. Anestezija: Daugeliu atvejų vietinė anestezija nėra reikalinga, tačiau kai kuriais atvejais gali būti naudojami raminamieji vaistai, kad pacientas jaustųsi patogiau.
 3. Įvedimas: Rektoskopas atsargiai įvedamas į tiesiąją žarną. Gydytojas gali paprašyti paciento atsipalaiduoti, kad procedūra būtų lengvesnė.
 4. Apžiūra: Naudojant šviesą ir kamerą, gydytojas išsamiai apžiūri tiesiosios žarnos sieneles. Jei reikia, gali būti atliekami biopsijos mėginiai arba šalinami nedideli polipai.
 5. Baigimas: Procedūra trunka apie 15-30 minučių. Po jos pacientas gali jausti šiek tiek diskomforto, tačiau jis paprastai greitai praeina.

Kada rektoskopija reikalinga

Rektoskopija gali būti rekomenduojama įvairiais atvejais, kai būtina išsamiai ištirti žarnyno būklę:

Simptomai ir būklės

 • Kraujavimas iš tiesiosios žarnos: Jei pastebima kraujo išmatose ar kraujavimas iš tiesiosios žarnos, rektoskopija gali padėti nustatyti priežastį.
 • Lėtinis viduriavimas ar vidurių užkietėjimas: Nepaaiškinami žarnyno veiklos pokyčiai gali būti tyrimo priežastis.
 • Pilvo skausmas: Neaiškios kilmės pilvo skausmai gali būti susiję su tiesiosios žarnos ar apatinės storosios žarnos problemomis.
 • Nenormalūs tyrimų rezultatai: Jei kiti tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai ar rentgenogramos, rodo galimas problemas žarnyne, rektoskopija gali padėti patikslinti diagnozę.

Diagnostinės ir gydomosios procedūros

 • Polipų šalinimas: Jei rektoskopijos metu aptinkami polipai, jie gali būti nedelsiant pašalinti.
 • Biopsija: Gydytojas gali paimti audinių mėginius tolimesniam tyrimui, jei aptinkami įtartini dariniai.
 • Uždegiminės ligos: Rektoskopija gali padėti diagnozuoti uždegimines žarnyno ligas, tokias kaip opinis kolitas ar Krono liga.

Galimi rizikos ir komplikacijos

Rektoskopija yra santykinai saugi procedūra, tačiau, kaip ir bet kuri kita medicininė procedūra, ji turi tam tikrą riziką:

 • Diskomfortas ir skausmas: Kai kurie pacientai gali jausti diskomfortą ar lengvą skausmą procedūros metu arba po jos.
 • Kraujavimas: Nedidelis kraujavimas gali pasireikšti, ypač jei buvo atliekama biopsija ar polipų šalinimas.
 • Infekcija: Nors tai reta, bet yra galimybė užsikrėsti infekcija.
 • Žarnos perforacija: Labai reta, bet rimta komplikacija, kai rektoskopas gali pažeisti žarnos sienelę.

Išvados ir tolesni žingsniai

Rektoskopija kas tai yra svarbi diagnostinė priemonė, leidžianti gydytojams išsamiai apžiūrėti tiesiąją žarną ir apatinę storosios žarnos dalį. Tinkamai pasiruošus ir laikantis gydytojo nurodymų, ši procedūra gali būti atliekama saugiai ir efektyviai. Jei pacientas patiria neaiškių žarnyno simptomų, rektoskopija gali būti esminis žingsnis link teisingos diagnozės ir tinkamo gydymo.

Taigi, jei turite kokių nors susirūpinimų dėl savo žarnyno sveikatos, nedvejodami kreipkitės į savo gydytoją ir pasitarkite dėl rektoskopijos galimybės. Ši procedūra gali padėti aptikti ir gydyti rimtas ligas ankstyvame etape, užtikrinant geresnę sveikatą ir gyvenimo kokybę.

By Sandra